Pages

24 Mayıs 2012 Perşembe

Antep Fıstıklı Keşkül

Mutfak sanatlarıyla uğraşan ya da kısacası yemek yapan biri için gezmek çok önemli. Gezmek, daha çok şey görmek, daha çok deneyimlemek ve doğal olarak da daha yaratıcı olmak demektir. Gezilerde tattığınız lezzetlerden bazen ilham alır bambaşka bir lezzet yaratırsınız, bazen de tat alma duyunuz ve aklınızın işbirliği ile tattığınız lezzeti analiz edip, yeniden keşfedersiniz. 

İşte, Fıstıklı Keşkül benim Adana'nın Pastabahçesi'nde tattığım ve eve gelir gelmez de denediğim bir tarif. Umarım siz de beğenirsiniz. (:


MALZEMELER

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı ince çekilmiş antep fıstığı
  • 4 yemek kaşığı nişasta
  • 4 yemek kaşığı pirinç unu
  • 2 yumurta sarısı
  • 2 su bardağı toz şeker

HAZIRLANIŞI

  1. Sütten 1 çay bardağı kadar ayırıp, kalan süte şeker ve antep fıstıklarını da ilave ederek kaynamaya bırakın. 
  2. Yumurta sarılarını, pirinç ununu ve nişastayı 1 çay bardağı sütle karıştırarak homojen bir görüntü elde edin. 
  3. Daha sonra kaynamaya başlayan sütten 1 - 2 kepçe alarak yumurtalı karışıma ilave edin. (Bunu yapmanızın amacı yumurta ile sütün sıcaklığını aynı seviyeye getirerek yumurtaların sütün içerisinde pişmesini önlemek)
  4. Yumurtalı karışımı kaynayan süte ilave ettikten sonra, 2-3 dakika kadar kısık ateşte kaynattıktan sonra ocaktan alın ve servis yapacağınız kaselere paylaştırın.

Ben keşkülleri iri çekilmiş antep fıstığı ile süsledim ama, siz isteğinize göre çikolata sos, damla çikolata, kaymak veya dondurma ile de servis yapabilirsiniz. (:

Afiyet Olsun..

1 yorum:

leyla dedi ki...

merhaba ölçüler dolu yemek kaşığımı olucak birde tarifi hasbahçedenmi aldınız teşekkürler