Pages

1 Ekim 2007 Pazartesi

KARNIYARIK BÖREK


Annem benim kadar yaratıcı ve marifetli olmadığı için (:, yaptığı belli başlı tarifler vardır. İşte bu Karnıyarık Börek te Anne Poğaçası'ndan sonra yaptığı en başarılı tariflerden biridir. Bu böreğin bir özelliği de bizim evdeki İftar Menü'leriyle özdeşleşmesidir. İftar menüsündeki çorba, ana yemek, zeytinyağlı, salata değişebilir ama börek asla. Bu haftasonu da misafirlerimiz için hazırlanan iftar menüsünde, yıllara meydan okuyarak yine menüdeki yerini korudu annemin bu böreği...

MALZEMELER:
  • 6 adet yufka
İçi için:
  • peynir, maydanoz
Üzeri için:
  • Domates, biber
Yufkaları Islatmak için:
  • 1/2 su bardağı sıvı yağ
  • 1/2 su bardağı soda
  • 1 su bardağı süt
  • 1 yumurta + 1yumurta beyazı (Sarısını üzerine sürmek için ayırıyoruz)
HAZIRLANIŞI:

İlk olarak sütü, sıvıyağı, sodayı ve yumurtaları bir kapta mikserleyin. Karışımı hazırladıktan sonra, yufkalardan birini serip hazırladığınız karışımınla güzelce ıslatın ve 2. yufkayı da üzerine koyup yine aynı şekilde ıslatın. (Özellikle yufkanın kalın kenarlarının ıslanmasına özen gösterin) Daha sonra yuftayı önce 4'e bölün ve oluşan her çeyrek daireyi de 3'e bölerek toplam 12 eşit parça elde edin. Hazırladığınız iç harcı üçgenin geniş kısmına koyarak sigara böreği şeklinde sarın. Ve tüm yufkalar bitene kadar aynı işlemi tekarlayın.


Ayırdığınız yumurta sarısına bir tatlı kaşığı sıvı yağ ilave edin ve böreklerinizi fırın tepsisine dizdikten sonra, bu karışımı fırça yardımıyla böreklerinizin üzerine sürün. Şimdi geldik en kritik noktaya işte burası biraz kabiliyet istiyor bence (: börekleri bir bıçak yardımıyla iç harcı gözükecek şekilde (ama daha fazla değil) yarın ve bir dilim domatesle biberi yerleştirdikten sonra 175 derecede pişirin.

Afiyet olsun

Hiç yorum yok: